Forum apicultura|Forum apicol

Versiunea integrală: Pentru 100 stupi cata flora trebuie sa avem in jurul stupinei?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Vreau sa ajung la 100 stupi in 2-3 ani si vreau sa fie o stupina stationara, cata flora, la ce dinstanta, in ce zona(deal, campie etc.) si ce timp de flora trebuie sa am ca sa am productivitate buna?
Pentru 100 de familii trebuie sa fie pe o raza de max 3km o padure de salcam,culturi de tot felul si multa rabdare sa astepti sa tragi multa miere.de regula pe stationar e bine sa ai pe o vatra 30-50 de fam ,de sunt 100 ,nr kg de miere nu se dubleaza ci mai creste putin.
Daca nu urmaresti o productie mai mare de 20-30 kg pe stup si zona este cu cel putin un cules impotant se merita 100 de stupi pe stationar cu o conditie sa nu mai fie in localitate inca cateva sute de stupi ca.....nici pt ei nu o sa adune.Zona buna de stationar cred ca ar fi o zona de deal unde flora este mai diversificata iar agricultura moderna este mai codasa....o parere...nu agreez stationarul la un nr mare de stupi...macar o mutare si tot castigi ceva in plus dar sa fii singur pe o raza de 2-3 km.
Pai in satul unde vreau sa duc stupina mai sunt cam 2 apicultori cu, cam 100 stupi.. Dar este si deal si campie detoate pe o raza de 3km as avea loc si eu?
Bineinteles ca este loc pentru fiecare,problema este sa si mearga.Un sfat.Pune stupina acolo si vezi cum este cu dezvoltarea cu miera scoasa apoi tragi linie si vezi daca te multumeste.Daca nu reorienteazate.Daca zona e buna poate merge .
In stationar cum ati spus conteaza mult un cules principal si apoi de intretinere .Sigur peste 25 stupi nu poti tine pe loc intervin problemele in lipsa culesului care pot distruge stupina .Un cules puternic intretine o stupina sanatoasa .
dupa experienta mea ii dau dreptate lui david nick. si mai adaug ceva:chiar cu un cules principal nu va fi rentabila o stupina cu un numar mai mare de 30 de familii.
si cand spui ca mai sant niste sute de stupi pe acolo,nu te sfatuiesc.
cu asa inghesuiala vor fi probleme mari.
O sa vad in primavara aceasta daca este rentabil sau nu.. Pentru ca acesta este primul an cand las stupi pentru productie (pana acum i-am tot inmultit/divizat).. Sper sa fie bine.
URL de referinţă