Forum apicultura|Forum apicol

Versiunea integrală: Ce tratamente se fac primavara?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Ce tratamente apicole se fac primavara dupa ce au iesit familiile de albine din iarna? Si cand?
Le poti pune acum cand prinzi o zi cu peste 5 grade celsius 2 benzi de Mavrirol la fiecare stup(dar sa le pui repede deasupra ramelor sa nu ti stupul deschis mult timp) si pe urma cand temperaturiile cresc pe la 15 grade celsius faci tratament cu Varachet Forte (2-3 tratamente la interval de 7 zile si pui cam 2-3 picaturi la fiecare tratament) si destul de important este sa le pui sirop 1/1 tot asa cand temperaturiile sunt peste 10-15 grade si noapte pozitiv (prin martie) cu Protofil (17ml la 1 litru de sirop) le ajuta la digestie, combate nosemoza, la perpetuarea speciei etc.
De regula personal nu fac tratamente anti varooua si explic de ce.
Toamna tratez la sange fam de albine si cred eu ca nu mai au paduchi si daca au sunt extrem de putini si iarna nu se pot înmulti ca nu au unde .....nu estem puiet.
si logic vorbind de ce as face primavara ????Caci va asigur eu ca dupa tratament nu vom vedea nici umbra de paduchi ...si atunci de ce sa arunc banii pe tratament si sa mai chinui si albinele.
Dar pentru linistea mea sufleteasca incerc un tratament prin sondaj la 5-10 % sa vad si eu cum stau albinele.Asa am procedat in ultimii7-8 ani si paduchi primavara nu am vazut.Acum fiecare face ce doreste dar sa stiti ca albinele nu sunt asa satisfacute cand le tot tratam ,.
Eu mi-am expus modul meu de lucru voi faceti ce credeti de cuviinta dar tineti notite ani la rand si veti vedea ca am dreptate.
Acum ca albinele au iesit din iarna mult uzate si epuizate se merita sa le ajutam tratand cu nosestat înpotriva nosemei cu polen pt hranirea puietului si formarii corpului gras,APICOMPLEX care e un biostimulator cu multe vitamine ce ajuta fam de albine si in special matca la o ponta buna,protofil in sirop ,putina sare in adapatorul de apa si cam asta cu tratamentele de primavara.
(03-17-2012 05:19 AM)david nick Scris: [ -> ]De regula personal nu fac tratamente anti varooua si explic de ce.
Toamna tratez la sange fam de albine si cred eu ca nu mai au paduchi si daca au sunt extrem de putini si iarna nu se pot înmulti ca nu au unde .....nu estem puiet.
si logic vorbind de ce as face primavara ????Caci va asigur eu ca dupa tratament nu vom vedea nici umbra de paduchi ...si atunci de ce sa arunc banii pe tratament si sa mai chinui si albinele.
Dar pentru linistea mea sufleteasca incerc un tratament prin sondaj la 5-10 % sa vad si eu cum stau albinele.Asa am procedat in ultimii7-8 ani si paduchi primavara nu am vazut.Acum fiecare face ce doreste dar sa stiti ca albinele nu sunt asa satisfacute cand le tot tratam ,.
Eu mi-am expus modul meu de lucru voi faceti ce credeti de cuviinta dar tineti notite ani la rand si veti vedea ca am dreptate.
Acum ca albinele au iesit din iarna mult uzate si epuizate se merita sa le ajutam tratand cu nosestat înpotriva nosemei cu polen pt hranirea puietului si formarii corpului gras,APICOMPLEX care e un biostimulator cu multe vitamine ce ajuta fam de albine si in special matca la o ponta buna,protofil in sirop ,putina sare in adapatorul de apa si cam asta cu tratamentele de primavara.

domnule david,mi-ai dat de gandit.
eu fac tratament cu varachet in fiecare primavara de 3 ori si nu am avut probleme. dar...saptamana trecuta am facut primul tratament cu varachet forte si am verificat insistent fundul la cativa stupi si nici urma de paduchi.
am luat si lupa si nimic.am ramas cam nedumerit.
pana acum cand am citit ceea ce ai scris mai sus.
am sa mai verific si la al doilea tratament,si daca ai dreptate imi scot palaria(de paie).
PS scuze pentru gafa cu mesajul,sant cam nou pe internet.

omul cat traieste invata,important este sa traiasca mult si bine.Huh
URL de referinţă